V torek, 19. novembra 2013, smo bili v Moslavini na Hrvaškem
Tokrat nas je pot peljala v sosednjo Hrvaško. Bilo nas je kar 72 v dveh avtobusih. Izlet smo organizirali v sodelovanju s Turistično agencijo Boom iz Krškega. Vodnika Milan in Alenka sta nas že med potjo seznanila z osnovnimi podatki o Republiki Hrvaški in Moslavini, posebej pa še o Lonjskem polju.
Po prihodu v Kutino, ki je kulturno, politično, gospodarsko in športno središče Moslavine, smo se ustavili v hotelu Kutina, kjer smo imeli krajši postanek za kavico. Nato smo se odpeljali na Lonjsko polje v kraj Krapje. Domača turistična vodnika sta nam predstavila podatke o zgodovini tega področja Hrvaške, o življenju ljudi nekoč in danes, o pisanem živalskem in rastlinskem svetu, o vsakoletnih poplavah in druge zanimivosti kraja in področja. Posebej so nas zanimale lesene hiše, ki so bile grajene tako, da so jih lahko pred poplavami razstavili in prenesli na drugo mesto, ko je voda odtekla pa so jih spet vrnili na prvotno lokacijo. Vse hiše so dvoetažne, bivalni prostori so bili v zgornji etaži, da jih ni poplavilo. Marsikdo je ob tem pomislil, kako so bili ljudje nekdaj pametnejši kot danes, ko velikokrat gradimo pritlične, podkletene hiše na poplavnih področjih. Večina teh hiš je brez dimnikov in z majhnimi okni, ker so bili nekoč dimniki in okna obdavčeni. Pri nas se zdaj uvaja davek na nepremičnine in verjetno bomo morali pričeti graditi čim manjše hiše oz. stanovanja.
Po ogledu Lonjskega polja smo se vrnili v Kutino, kjer smo imeli v hotelu odlično kosilo. Ob kosilu so nas zabavali tamburaši. Nekatere so tako navdušili, da so skupaj z njimi zapeli in zaplesali in se kar niso mogli posloviti od njih.
Po kosilu smo si ogledali še zelo lepo in bogato cerkev Marije Snežne in poskusili avtohtona moslavačka vina.
Čeprav je bilo vreme v Moslavini bolj kislo, smo se zadovoljni okrog 21. ure vrnili v Sevnico.
Joža Senica